V minulej poradni ste sa dozvedeli o výhodách 100V systému:
Okrem toho však 100V systém poskytuje aj tieto možnosti:
Väčšina 100V zmiešavacích zosilňovačov je vybavených možnosťou pre hlásenia. Bežný mikrofón na hlásenia má podstavec na stôl a mikrofón je na tzv. husom krku. Na mikrofónovom podstavci je tlačidlo, ktoré keď držíte stlačené, mikrofón je aktívny. V závislosti od typu zmiešavacieho zosilňovača môže toto tlačidlo pri hlásení stíšiť prehrávanú hudbu. Keď tlačidlo pustíte, hudba sa znovu začne prehrávať.
Lokálne regulátory hlasitosti slúžia na reguláciu hlasitosti vo vybranom priestore. Umiestňujú sa medzi zosilňovač a jeden alebo viacero reproduktorov.
V nízkoimpedančných systémoch je tiež možné používať regulátory hlasitosti (E-VOLST, N-VOLST), ale časť výkonu zosilňovača bude týmto regulátorom spotrebovaná. Takýto regulátor má zväčša 4-5 krokov + 0 (vypnutý). Dôležité je uvedomiť si, že regulátor môže meniť impedanciu na zosilňovači. Toto môže spôsobovať kolísanie hlasitosti z ostatných reproduktorov. Navyše regulátory hlasitosti pre nízkoimpedančné systémy môžete používať iba pre zosilňovače s nízkym výkonom (2x40W).
Regulátory hlasitosti pre 100V systém mávajú 10-11 polôh + 0. Maximálny výkon (maximálne zaťaženie alebo maximálny výkon všetkých pripojených reproduktorov) závisí od typu regulátoru - maximálne však 120W (E-VOL120). V 100V systéme regulátor hlasitosti neovplyvňuje hlasitosť ostatných reproduktorov pripojených k tomu istému zosilňovaču.
Pomocou regulátorov hlasitosti vieme vytvoriť samostatné zóny, v ktorých dokážeme nezávisle regulovať hlasitosť. Na obrázku nižšie vidíte takéto zapojenie - všetky reproduktory sú pripojené na jeden zosilňovač. Toto riešenie je aj ekonomicky efektívne.
Niektoré vysoko impedančné regulátory hlasitosti majú 24V prioritné relé. Predstavte si, že pri núdzovom hlásení je v zasadacej miestnosti nastavený regulátor hlasitosti na 0 alebo veľmi nízku hlasitosť. Ľudia v miestnosti by nevedeli, že sú v ohrození a tak neopustia miestnosť.
Prioritné relé slúži na nastavenie maximálnej hlasitosti pri dôležitých hláseniach bez ohľadu na nastavenú úroveň hlasitosti regulátora. Prioritné relé obíde regulátor hlasitosti a všetky reproduktory vo vybranej zóne budú počas hlásenia hrať na 100% hlasitosti. Tu potrebujete mať zosilňovač vybavený prioritným výstupom (24V js.) a natiahnuť dvojžilový kábel naviac na pripojenie prioritného výstupu k regulátoru hlasitosti.
Pri 100V systéme môžete pridať jednoduchý vypínač medzi zosilňovačom a reproduktormi. Toto sa vám zíde, ak niektoré reproduktory potrebujete mať niekedy vypnuté. Klasickým príkladom je terasa v reštaurácii, kedy už večer alebo za dažďa/zimy hudbu vonku nepotrebujete.
V nízkoimpedančnom systéme nám to prináša viacero komplikácií. Vypnutie jedného alebo viacerých reproduktorov ovplyvní impedanciu a hlasitosť ostatných pripojených reproduktorov. Ďalšia vec je, že pri vypnutí a zapnutí reproduktorov zvykne byť počuť typické „puknutie“, ktoré nie je príjemné a môže aj zničiť reproduktory.
Vďaka transformátorom v 100V systéme nemôže byť na linke jednosmerné napätie. Reproduktory vo vnútri reštaurácie neovplyvňuje to, či sú tie na terase zapnuté alebo nie.
Pred návrhom vášho ozvučovacieho systému zvážte, či 100V systém pre vás nebude to správne riešenie.
Zaujímajú vás technické témy z oblasti ozvučenia? Prečítajte si ďalšie články z Hansovej poradne.
Všetky články z Hansovej poradne
Hans z Apartu vybral niekoľko tém, ktoré by vás mohli zaujímať. Zobraz články>>
© 2024 Proeling s.r.o.