Multiroom sa nazýva také ozvučenie, keď je možné v jednotlivých priestoroch samostatne regulovať hlasitosť a navoliť do nich nezávislý zdroj zvuku. Dobrý systém tiež umožňuje prehrávať vo všetkých priestoroch tú istú hudbu synchrónne - tzv. „party mód“.
Na niekoľkých príkladoch si ukážeme, ktoré zariadenia je vhodné použiť v závislosti od požiadaviek zákazníka.
Ak chcete plnohodnotný multiroom systém a hľadáte ekonomickú variantu, tak veľmi dobrý pomer cena / výkon ponúka systém iEAST.
Kombinovať sa dajú prehrávače M50 a prehrávač s vstavaným zosilňovačom AMP80.
Podporujú množstvo hudobných služieb a interetových rádií.
Ak chcete napríklad ozvučiť 6 miestností stereo (2 reproduktory do každej miestnosti), potrebujete 6 zosilňovačov AMP80 a 6 párov reproduktorov (nízkoimpedančné reproduktory znašej ponuky nájdete TU). Voľba, či budú reproduktory zabudované v strope, zavesené na stene alebo položené na poličke je na vás.
Taktiež máte možnosť v jednotlivých zónach nastaviť budík, časovač a hlave púšťať v každej zóne inú hudbu inou hlasitosťou.
Ak Vás zaujal multiroom systém iEAST. Viac sa mu venujeme aj v tomto článku.
Máme dom, v ktorom je viacero miestností a v každej chceme počúvať iné internetové rádio, hudbu zo sieťového disku (NAS) alebo zvuk z TV ktorá je v obývačke.
Ovládanie chce mať zákazník pomocou mobilu a ešte by chcel, aby ho ráno ozvučenie budilo príjemnou hudbou.
Typickým predstaviteľom zariadení, pomocou ktorých by sme mohli riešiť podobné úlohy sú produkty značky Sonos.
Na obrázku rodina zariadení Sonos, Zdroj: sonos.com
Ak už v obývačke máme ozvučenie, stačí k súčasnej aparatúre pridať malú krabičku Sonos Port a razom sa z tejto aparatúry stáva moderné zariadenie, do ktorého dokážeme posielať zvuk ako z internetu, tak aj z domáceho úložiska. Okrem toho prostredníctvom tohto zariadenia vieme sprostredkovať zvuk z TV do celého domu.
Na obrázku Sonos AMP, Zdroj: sonos.com
Ak v obývačke ozvučenie nemáme, stačí pod TV prijímač nainštalovať Sonos Playbar, vľavo a v pravo za sedačkou umiestnime dva reproduktory Sonos ONE a máte o zábavu ku filmu postarané. Kto má rád hutné basy, doplní zostavu o Sonos SUB a má kompletnú zostavu 5.1 hotovú.
Do izieb by sme mohli na policu položiť jeden alebo dva reproduktory PLAY ONE (alebo PLAY Five), podľa toho, či chceme ozvučenie MONO alebo STEREO.
Nie je to len reproduktor. Toto zariadenie v sebe obsahuje aj sieťový prehrávač a zosilňovač. Stačí ho len zapojiť a môžete hrať hudbu z celého sveta, z domáceho úložiska, z mobilu alebo ako sme povedali, viete si prostredníctvom Sonos Connect pustiť zvuk z TV v obývačke. V každej izbe si vieme nastaviť ranné budenie ozvučením samostatne.
A čo s terasou? V lete tam prší a v zime mrzne. Riešením je na terasu namontovať exteriérové reproduktory napr. MASK6C a do stolíka pod TV ukryť zariadenie Sonos AMP. Potom len toto zariadenie prepojíte reproduktorovými káblami s reproduktormi a sme hotoví.
Je vhodné, aby sme všetky zariadeniA Sonos pripojili okrem napájania 230V str. aj na počítačovú sieť. Nemáte všade počítačovú sieť? Nevadí, tieto zariadenia si wifi sieť vytvoria samy, ale aspoň jedno z nich na káblovú počítačovú sieť pripojte.
Ak je jedno zariadenie od ostatných príliš ďaleko a nie je tam káblová počítačová sieť, tak wifi signál do určitej vzdialenosti posilní Sonos Boost.
Samozrejme, že nie sme odkázaní len na jednu značku. Veľmi podobné zariadenia ponúkajú značky Denon a Bluesound.
Máme dom, v ktorom chce zákazník ozvučiť obývačku systémom domáceho kina 5.1. Okrem toho chce nezávisle od obývačky - v kúpeľni a na terase počúvať FM rádio alebo internetové rádio, prípadne hudbu z domáceho úložiska NAS. Ovládanie najlepšie cez mobil.
Toto je typický príklad pre použitie receivera (napr. Denon AVR-X4800H) s výstupom pre viac zón. Ale pozor! Pri viaczónových receiveroch nie je zaručené, že do zóny 2 a tri dokážete smerovať zvuk z HDMI a digitálnych vstupov. Ďalším obmedzením je, že súčasne vie hrať len jednu FM alebo internetovú stanicu.
Máme ozvučiť 12 priestorov, pričom v každom priestore chceme samostatne regulovať hlasitosť regulátorom na stene. Priestory sú rozdelené do štyroch skupín po tri miestnosti a do každej skupiny potrebujeme vedieť zaslať iný zvuk.
Do každej miestnosti umiestnime príslušný počet reproduktorov (podľa veľkosti miestnosti) a na stenu namontujeme regulátor hlasitosti. A ako zosilňovač použijeme UPX4120. A je to hotové.
Tento zosilňovač postačuje pre prehrávanie hudby pre kaviarne a reštaurácie s viacerými priestormi.
Zaujíma vás téma multiroom ozvučenia? Prečítajte si aj články nižšie.
Ozvučenie rodinného domu alebo bytu
Aké sú možnosti pri ozvučení domu/bytu? Veľmi zaujímavý, podrobnejší článok. Čítať ďalej>>
Pred začatím realizácie ozvučenia reštaurácie je potrebné si ujasniť viaceré otázky. Ušetríte tak veľa energie počas realizácie a hlavne ušetríte si veľa nervov počas používania systému ozvučenia. Čítať ďalej>>
© 2024 Proeling s.r.o.